TZ-2022-Tržby v osobním prodeji poprvé v historii dosáhly 10 miliard, rostly nejrychleji v EU

29.9.2022

 Praha, 28. července 2022 – Mezi odvětví, která vzešla z koronavirových uzávěr vítězně, patří v České republice přímý prodej. Tržby v osobním prodeji loni především díky prodejům kosmetiky a produktů péče o zdraví vzrostly téměř o čtvrtinu, tedy nejrychleji v Evropské unii. Přímým prodejem se v České republice živí nebo si přivydělává téměř 400 tisíc lidí, převážně žen.

Tržby v osobním prodeji loni v České republice poprvé v historii dosáhly 10 miliard korun, meziročně vzrostly o 23 procent. „Máme za sebou historicky nejúspěšnější rok. V době koronavirových uzávěr lidé oceňovali on-line prodej či flexibilní fungování po telefonu, na nákupy u našich nezávislých prodejců
si zvykli a zůstali nám věrní,“
 komentovala loňské prodeje generální sekretářka Asociace osobního prodeje (AOP) Lenka Mrázová.

„Téměř dvě třetiny tržeb tvoří prodeje wellness balíčků, kosmetiky a produktů určených pro péči
o tělo. V posledních dvou letech si lidé více než kdy jindy uvědomili, že zdraví je to nejcennější, co mají. I proto se stále častěji na nákup tohoto sortimentu zaměřovali,“
 vysvětlila jeden z důvodů rychlého růstu tržeb Lenka Mrázová.

„Lidé také v době uzávěr měli víc času a chuti na zvelebování svého bydlení, věnovali se víc i vaření. Nákupy různých potřeb do domácnosti a doplňků tak tvoří zhruba třetinu tržeb,“ dodala.

Přímým prodejem se v České republice živí, ať už jako hlavním nebo doplňkovým zdrojem příjmů, více než 370 tisíc lidí. Z toho 82 % jsou ženy, které často vítají možnost přivýdělku při rodičovské či mateřské dovolené. Zhruba pro pětinu prodejců tvoří přímý prodej jediný a hlavní zdroj příjmu. V Evropské unii se naplno či částečně věnuje přímému prodeji zhruba 6,5 milionu lidí.

„Dlouhodobě patříme mezi nejúspěšnější země v Evropské unii. Podle výše tržeb jsme šestou nejúspěšnější zemí hned za pětkou největších evropských států. A loňský růst tržeb v České republice byl v rámci EU suverénně nejsilnější,“ podotýká Lenka Mrázová. Zdaleka největším EU trhem je ten německý, následovaný Francií, Itálií, Polskem a Španělskem. Světovou jedničkou jsou Spojené státy, velmi se daří i velkým asijským hráčům, jako jsou Japonsko, Korea nebo Čína. Celosvětově loni tržby v přímém prodeji dosáhly 186 miliard dolarů, meziročně o 1,5 % více. V samotné Evropské unii došlo k růstu o 3 % na 33 miliard dolarů.

 

Asociace osobního prodeje byla založena v roce 1993 a je hlavním představitelem přímého prodeje v České republice. V tomto roce získala od Světové federace asociací přímého prodeje status „Silver DSA Member 2022“. V současné době sdružuje 9 společností přímého prodeje, kterými jsou: Amway, Herbalife, Just, Mary Kay, Nu Skin, Oriflame, PartyLite, Vorwerk a Zaren.

Asociace osobního prodeje 2020 > Aktuality & Tisk > Tiskové zprávy > TZ-2022-Tržby v osobním prodeji poprvé v historii dosáhly 10 miliard, rostly nejrychleji v EU