TZ 2017 - Osobní prodej zažívá mezi Evropany boom, přispívají k tomu i digitální technologie

30.11.2017

Praha, 30. listopadu 2017 - Tržby v oblasti přímého prodeje, tedy prostřednictvím prodejců a mimo kamenné obchody, vzrostly v rámci EU od roku 2012 o více než 20%. Jen v roce 2016 dosáhly 29,1 miliard eur. Průzkum Evropské asociace přímého prodeje (SELDIA) navíc ukázal, že za ideální formu výdělku jej považuje stále více mladých, především z generace tzv. mileniálů, pro které je rozhodujícím faktorem při výběru práce flexibilita a dostatek volného času. Expanze v odvětví přímého prodeje bude podle expertů pokračovat i v dalších letech. 

Přímým prodejem se živí téměř 15 milionů lidí v Evropě, prim hrají ženy 

V rámci EU je ve firmách zabývajících se osobním prodejem registrováno více než 6,6 milionů lidí. V celé Evropě jich je pak více než 14,8 milionů. Přímý prodej láká zejména mladé. Mezi distributory stoupá počet tzv. mileniálů, kteří upřednostňují nezávislou a flexibilní práci s dostatkem volného času. Zatímco dříve fungoval přímý prodej především na bázi osobního setkání či doporučení, mileniálové upouštějí od tradičních prodejních metod a oslovují potencionální i stávající zákazníky hlavně prostřednictvím sociálních sítí či webu. I nadále platí, že přímý prodej je dominantou žen, které tvoří až 85% všech prodejců. 

Prodejem zboží mimo obchody se živí statisíce Čechů, nezlákala je ani rekordní situace na pracovním trhu 

V Česku za loňský rok dosáhl obrat společností sdružených v Asociaci přímého prodeje, tedy například Amway, Herbalife či Vorwerk, 6,8 miliardy korun. Nejvíce Češi utrácí za kosmetiku (41%), spotřební zboží/produkty pro domácnost (26%) a wellness produkty (25%). Prodeji se u nás věnuje více než 288 tisíc lidí. „Ani současný vývoj pracovního trhu spojený s rekordně nízkou mírou nezaměstnanosti nezpůsobil pokles zájmu o distributorskou činnost. Ukazuje se, že benefity, které nabízí práce v segmentu přímého prodeje, jsou pro Čechy stále rozhodující motivací k podnikání,“ uvádí předsedkyně Asociace osobního prodeje Ildiko Dikošová. 

 

Přestože v Česku vzrostl vloni obrat osobního prodeje třikrát více, než je celosvětový průměr, mezi pětici největších trhů v Evropě patří Německo, Francie, Anglie, Itálie a Polsko. Hlavními trhy, kde se odehrává 80% celosvětového obratu firem přímého prodeje, jsou Spojené státy, Čína a Jižní Korea

Asociace osobního prodeje 2020 > Aktuality & Tisk > Tiskové zprávy > TZ 2017 - Osobní prodej zažívá mezi Evropany boom, přispívají k tomu i digitální technologie