Rozhovor s předsedkyní AOP Ildiko Dikošovou na Týden.cz

22.4.2016

Jak nenaletět tzv. šmejdům a rozlišit přímého prodejce spolehlivé značky od podvodníků? Odpovídala generální ředitelka Amway pro Českou republiku a Slovensko a předsedkyně představenstva AOP. Zabývá se problematikou a etikou přímého prodeje, podílela se na stanovení zásad přímého prodeje a aktivně se podílí na zvyšování úrovně a povědomí o podnikání v oblasti přímého prodeje u nás.

 

Dotaz: Dobré ráno, mohu se zeptat jaký je rozdíl mezi podomním a přímým prodejem? Já v tom totiž nevidím moc rozdíl…

Ildiko Dikošová: Dobrý den, především prodejci společností sdružených v Asociaci osobního prodeje neprovádí podomní prodej, to znamená, že "nezvoní u dveří". Mají svůj vlastní okruh zákazníků, v jehož rámci prodávají výrobky a tento okruh se snaží rozšířit. Nové zákazníky získávají hlavně na základě doporučení od stávajících spokojených zákazníků. Právě to je podstata přímého, nikoli podomního prodeje.

 

Dotaz: Zdravím, můžete mi říct, jaké zboží je tímto způsobem prodáváno? resp. jaké zboží takto dle zákona smí být prodáváno?

Ildiko Dikošová: Dobrý den, většinou se touto formou prodává rychloobrátkové zboží - výrobky denní spotřeby (kosmetika, potřeby pro údržbu domácnosti, kuchyňské a domácí vybavení - například nádobí či malé spotřebiče, doplňky stravy atd.), ale třeba i svíčky (společnost Party Lite).

 

Dotaz: Má přímý prodej nějaká pravidla? Musím mi třeba prodejce vystavit účtenku? a co registrační pokladny, které jsou schválené? týkají se prodeje přes distributory?

Ildiko Dikošová: Dobrý den, společnosti v Asociaci osobního prodeje se řídí přísným etickým kodexem, který lze najít na webu Asocicace (www.osobniprodej.cz). Účtenka je samozřejmost a každý prodejce ji musí vystavit. Zákon o EET byl schválen a prodejci se jím budou řídit od data jeho platnosti.

 

 

Více naleznete zde: http://www.tyden.cz/chat-s-osobnosti/jak-nenaletet-tzv-smejdum-a-rozlisit-primeho-prodejce-spolehlive-znacky-od-podvodniku-odpovidala-odbornice-ildiko-dikosova_789/#nahoru

 

Asociace osobního prodeje > Aktuality > Rozhovor s předsedkyní AOP Ildiko Dikošovou na Týden.cz

AOP zpravodaj

Asociace osobního prodeje nyní nabízí zasílání zpravodaje. Neváhejte a přihlaste se k odběru zde.

AMSP zpravodaj

Přímý prodej nabízí vysoce kvalitní výrobky za výhodných obchodních podmínek. Poskytuje příležitost pro rozvoj drobného podnikání a vytváří možnosti pracovního uplatnění. Specifičnost tohoto druhu obchodu vyžaduje stanovení jasných pravidel, jejich dodržování a hájení zájmu subjektů v něm působících.  S tím souvisí i ochrana spotřebitele a etika obchodování na trhu. Za těmito účely vznikla a působí Asociace osobního prodeje.


Asociace osobního prodeje zahájila semináře pro seniory, jak se bránit šmejdům.